Powrót do strony głównej

Trzpieniowa giętarka do rur.‎

 

Giętarka trzpieniowa to maszyna zaprojektowana pod katem gięcia rur metalowych metodą obrotową, czyli nawijania rury na matrycę (rolkę). Rura jest odkształcana plastycznie na zimno w ten sposób, że zewnętrzna ścianka giętego łuku jest rozciągana a wewnętrzna ściskana. Od zewnątrz rura jest dociskana do matrycy przy pomocy docisku, który obraca się razem z matrycą,  oraz podtrzymywana przy pomocy listwy dociskowej. W niektórych przypadkach konieczne jest również podparcie rury po przeciwnej stronie listwy przy pomocy wygładzacza fałd jakie mogą pojawić się po wewnętrznej stronie łuku.

 

 

 

 

Od wewnątrz rura jest wypełniona trzpieniem, który zapobiega zapadaniu się ścianek rury do wewnątrz i jej spłaszczeniu.

W zależności od rodzaju giętej rury oraz promienia gięcia stosuje się wypełnienie rury przy pomocy trzpieni prostych typu plug lub kulowych czy segmentowych w przypadku gięcia profili zamkniętych.

W celu ograniczenia tych niepożądanych zniekształceń rury w procesie gięcia trzpieniowego stosuje się różnorodne rozwiązania techniczne giętarek trzpieniowych oraz specjalne oprzyrządowanie.

 

Rozwiązania techniczne stosowane standardowo w naszych giętarkach trzpieniowych to:

 

·       Regulowany docisk listwy prowadnicy do rury umożliwia optymalne wykorzystanie wygładzacza poprzez uzyskanie odpowiedniego ciśnienia na ściankę rury.

·       Napęd prowadnicy przesuwający ją razem z rurą zmniejsza siłę rozciągającą zewnętrzną powierzchnię giętego łuku, przez co ogranicza spłaszczenie przekroju rury a także pocienienie ścianki.

·       Automatyczne smarowanie trzpienia podczas gięcia poprzez doprowadzenie oleju smarującego kanalikami w trzpieniu zmniejsza tarcie a tym samym siłę rozciągającą rurę zmniejszając niekorzystny efekt pocienienia ścianki i spłaszczenia przekroju rury.

·       Kontrolowane i programowalne wycofanie trzpienia wydatnie zmniejsza tarcie trzpienia o wewnętrzną powierzchnię rury ( trzpień wysuwa się płynnie bez zatrzymania w końcowej fazie gięcia) powodując mniejsze zużycie segmentów trzpienia, ale również ogranicza pocienienie ścianki oraz zniekształceń rury ( garbów i uskoków) w końcowej fazie gięcia.

·       Bezstopniowa regulacja ciśnienia gięcia pozwala precyzyjnie dostosować prędkość gięcia do własności plastycznych materiału.

·       Programowanie kąta gięcia oraz poprawki na sprężystość pozwala na gięcie z wysoką dokładnością do 0,5° a w przypadku giętarki trzpieniowej CNC nawet do 0.1°.

 

 

 

Buster

 

Dodatkowym rozwiązaniem stosowanym w giętarce trzpieniowej jest buster dopychający rurę do w kierunku matrycy, powodując jej spęczenie.

W zależności od typu giętarki trzpieniowej hydraulicznej albo elektrycznej może być to buster hydrauliczny umiejscowiony przy głowicy gnącej; buster CBF i RBF lub elektryczny w wózku podającym rurę: buster RBE.

Buster składa się ze specjalnej szczęki obejmującej rurę oraz siłownika hydraulicznego dużej mocy powodującej docisk rury w kierunku gięcia. Ciśnienie docisku jest programowane cyfrowo pozwalając na dostosowanie do różnych średnic, grubości ścianek i materiału rury. Użycie bustera bardzo wydajnie ogranicza efekt spłaszczenia przekroju rury oraz pocienienie ścianki po zewnętrznej stronie łuku. W praktyce oznacza to, że wytrzymałość ciśnieniowa wygiętego kolanka nie odbiega od wytrzymałości rury, z której zostało ono wygięte.

 

 

 

 

 

 

 

 


Powyżej giętarka trzpieniowa hydrauliczna z busterem typu CBF.

 

Oprzyrządowanie giętarki trzpieniowej.

 

Producent giętarki firma CSM ma duże doświadczenie w produkcji precyzyjnego oprzyrządowania.

Szczególnie zastosowanie do gięcia ciasnych łuków mają:

 

·       Dopasowane do średnicy wewnętrznej rury trzpienie kulowe i segmentowe powodują ograniczenie owalizacji przekroju.

·       Wygładzacie fałd ograniczające zniekształcenia wewnętrznej powierzchni giętego łuku.

·       Oprzyrządowanie specjalne typu kompres.

 

 

                 

Powyżej trzpień wielokulowy do gięcia rury cienkościennej używany razem z wygładzaczem fałd.